Părăsirea SRL și împărțirea bunurilor

12 june 2022 17

Salut! Sunt fondator al unui SRL, dețin o parte din bunuri. Care este procedura legală de părăsire a SRL? Unde trebuie să mă adresez pentru a iniția procedura de împărțire a bunurilor, inclusiv prin instanța de judecată, întrucât al doilea fondatator nu este de acord cu cererea mea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In cazul unui acord, există procedură de reorganizare prin divizare sau separare.
Daca nu există un acord, atunci se plica instanța de judecată și prin hotărâre decide.

06 august 2022