Partea mea de casă în schimbul pensiei alimentare

2 мая 2018 66

Bună ziua. Am divorțat de soție cu câtiva ani în urmă, avem un copil împreuna. Cât am fost împreună, am construit o casă. În urma divorțului am hotărât de comun acord ca casa să ramână copilului în schimbul pensiei alimentare, dar nu am făcut niciun document în această privință. Acum ea vrea să-i plătesc pensie alimentară. Eu pot acum să fac document precum că îi las partea mea de casă în schimbul pensiei? Am eu așa drept?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Nicolae,
Nu este permisă încheierea unei asemenea asemenea tranzacții, deoarece se încalcă interesele majore ale copilului.

3 мая 2018