Partea mea de casă în schimbul pensiei alimentare

02 may 2018 66

Bună ziua. Am divorțat de soție cu câtiva ani în urmă, avem un copil împreuna. Cât am fost împreună, am construit o casă. În urma divorțului am hotărât de comun acord ca casa să ramână copilului în schimbul pensiei alimentare, dar nu am făcut niciun document în această privință. Acum ea vrea să-i plătesc pensie alimentară. Eu pot acum să fac document precum că îi las partea mea de casă în schimbul pensiei? Am eu așa drept?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Nicolae,
Nu este permisă încheierea unei asemenea asemenea tranzacții, deoarece se încalcă interesele majore ale copilului.

03 may 2018