Pensie alimentară pentru copil

30 октября 2022 53

Buna! Nu suntem căsătoriți, dar avem un copil împreună și copilul poartă numele tatălui. Vreau să cer pensie alimentară. Care sunt pașii si ce trebuie sa fac? Copilul este născut în Marea Britanie și deține cetățenie moldovenească și română și certificat de naștere britanic.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună, Claudia! În cazul în care doriți să obțineți pensia de întreținere pentru copil, și nu există un acord scris încheiat cu tatal copilului, singura soluție este de a vă adresa în instanța de judecată. Se adresează cu o cerere motivată în instanța competentă.
Pe această cale, puteți încasa până... mai detaliat la 1/4 din venitul oficial al tatalui pentru un copil până la atingerea majoratului.
Vă sugerez să apelați la un jurist sau un avocat pentru asistență juridică.

31 октября 2022