Permis de conducere american in Republica Moldova

11 января 2020 1071

Buna ziua. Am locuit cativa ani in SUA si detin permis de New York cu care am condus acolo. Acum m-am intors definitiv acasa si permisul e valabil inca 7 ani. Permis moldovenesc nu am. Nimeni nu-mi poate lamuri daca pot sau nu sa conduc cu permisul american in Moldova sau macar cat timp. Cu toate ca am citit undeva ca dupa lege ai dreptul sa conduci maxim pana la 6 luni si apoi trebuie preschimbat pe al nostru. Intrebarea mea este: trebuie neaparat preschimbat pana la 6 luni sau pot conduce cu el liber pana expira definitiv in 2027? Multumesc mult!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Victor.

Legislația Republicii Moldova prevede că el trebuie preschimbat, chiar dacă încă nu a expirat.

Vedeți aici un răspuns la o întrebare similară: https://yavo.md/eng/raspunsuri/v/pemis-de-conducere-sua-in-md

13 февраля 2020