Pemis de conducere SUA in MD

03 may 2018 1181

Buna ziua. As dori sa aflu daca pot conduce masina cu permis de conducere din SUA. Cat timp pot conduce, daca el expira in 2022? Pot sa il schimb pe permis din RM (categoria B). Merci anticipat!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Mihail.

Referitor la întrebarea dumneavoastră, iată ce prevede Regulamentul cu privire la permisul de conducere, organizarea şi desfăşurarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere şi condiţiile de admitere la traficul rutier:

[pct. 21]

Pentru conducerea autovehiculelor pe drumurile publice, titularii permiselor de conducere eliberate de alte state, care îşi stabilesc domiciliul sau... mai detaliat reşedinţa în Republica Moldova, sunt obligaţi să solicite autorităţii competente preschimbarea acestora cu documente similare ale Republicii Moldova, în termen de maximum 6 luni, în condiţiile stabilite de prezentul Regulament.

[pct. 20]

Preschimbarea permiselor de conducere, obţinute în alte state, se efectuează în baza examenului pentru obţinerea permisului de conducere, cu excepţia titularilor din ţările cu care Republica Moldova are încheiate acorduri bilaterale de conversiune a permiselor de conducere, eliberate de părţile contractante.

Prin excepţie, la preschimbarea permiselor de conducere eliberate de către autorităţile statelor care recunosc şi exercită conversiunea permiselor de conducere naţionale ale Republicii Moldova, fără susţinerea examenului de obţinere a permisului de conducere, va fi aplicat principiul de reciprocitate.

Mult succes!

06 may 2018