Poate sotul dupa divort sa ma scoata din familia sa fara prezenta mea?

8 мая 2019 48

Buna ziua. Buletinul romanesc si cel moldovenesc sunt valabile pana in 2023. Am decis sa divortez. Bineinteles ca dupa ce va expira termenul de valabiĺitate a buletinului romanesc, eu voi trece in familia mea. Dar daca divortam, poate sotul sa ma scoata din famila sa fara ştirea şi prezenta mea? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Nu este posibil acest fapt, modificarea nume sau prenume se face exclusiv la cererea persoanei titulare a acestuia.

9 мая 2019