Pot filma in mall?

27 апреля 2018 450

De exemplu la MallDova pe uşa de la intrare este plasata o foaie care interzice filmatul si fotografiatul. Am mai intrebat anterior daca pot filma in magazine si mi s-a spus ca pot. Acea foaie plasata acolo are vreun efect asupra mea? Imi pot ei interzice sa filmez?

Jurist comments 2

Cătălina Bîrsanu
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Cristian!

Dvs aveți tot dreptul să filmați în spațiile publice. Acest drept este consemnat de Constituția Republicii Moldova în art. 32:„ Libertatea opiniei şi a exprimării: Oricărui cetăţean îi este garantată libertatea gândirii, a opiniei, precum şi libertatea exprimării în public prin cuvânt, imagine sau prin alt mijloc posibil”... mai detaliat și mai puteți regăsi acest drept în Legea cu privire la libertatea de exprimare art. 3:„ Orice persoană are dreptul la libertatea de exprimare”.

Atenție însă la persoanele din jurul Dvs. Atât Constituția, cât și Legea privind libertatea de exprimare protejează viața intimă, famililă și privată. Astfel, Dvs nu trebuie să surprindeți în video fețele altor persoane ori să le mascați din caz că acestea apar în cadru. Suplimentar, dacă Dvs faceți video nu pentru interes propriu, ci pentru a sustrage venituri din producerea videoului, s-ar putea ca instituția unde filmați să ceară recompensă pentru că ați utilizat anume clădirea lor pentru filmarea clipului.

Un simplu video cu Dvs este totuși acceptabil pentru a fi filmat în interiorul la MallDova.

Mult succes!

27 апреля 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Din păcate nu este permis acest lucru odată ce există restricția amplasata la intrare.
În apropierea si in interiorul anumitor unitati, inclusiv comerciale atat timp cât intri pe spatiul lor inseamna ca esti de acord cu termenii si conditiile impuse de ei, respectiv fotografierea filmarea/interzisa. Spatiul magazinului este proprietarea respectivei... mai detaliat firme.
Daca patronul/administratorul nu permit sa se filmeze, clientii au obligatia sa respecte conditiile impuse in cadrul unitatii respective.

Urmând acest fir logic se absoarbe idea că spațiul comercial este un spațiu public, totodată această restricție este întemeiată în baza mai multor argumente cum ar fi chestiuni de concurență, totodată se interzice pentru a nu aduce atingere vieții private prin înregistrarea de imagini/video într-un spațiu privat fara acordul proprietarului/posesorului legal. Pe lângă toate aceste circumstanțe restricțiile impuse de magazine sunt pentru a nu dăuna imaginii magazinului printr-o poză /video făcută de client.

Exceptie poate fi cind interesul public este unul superior si aici ne referim la faptul ca dvs filmati spre ex un produs expirat ca sa aveti dovada incalcarii respective.

Situația cu magazinele, barurile, restaurantele etc. este cea mai complexă: pe de o parte, este spațiu privat, care are un proprietar definit, pe de altă parte, este deschis general către public și practic general-accesibil. Ei au dreptul să interzică filmarea, motivând că este spațiu privat, că protejează viața privată.

9 июля 2020