Pot iesi cu copilul din tara?

25 марта 2018 196

Buna ziua. Pot iesi cu copilul de 2 ani din tara fara permisiunea tatalui (nu suntem in proces de divort)?

Jurist comments 2

Iulia Furtuna
  • Адвокат
25 марта 2018
  • Параюрист

Buna ziua, conform Legii 269 art. 2 alin. (2) minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali (cu unul din parinti), adica nu este nevoie de permisiunea tatalui. In cazul cind minorul pleacă să se domicilieze... mai detaliat în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial.

25 марта 2018