Pot pleca peste hotare, daca am datorii la credite?

11 декабря 2022 266

Buna ziua. Am luat mai multe credite in valoare totala de 20.000 de lei și nu am achitat ratele de aproximativ un an. O sa pot pleca peste hotare cu avionul? Intreb pentru ca am primit o scrisoare de la creditori in care ma informeaza ca nu voi puteapleca peste hotare.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Doina.
Interdicția de a părărsi țara poate fi aplicată doar de instanța de judecată.
Dacă pînă în ziua plecării nu este încheierea instanței de aplicare a interdicției de a părărsi țara aveți dreptul de a părăsi țara fără careva inpedimente.
Pentru a vedea dacă a fost sau nu aplicată această... mai detaliat măsură urmați pașii expuși într-un răspuns similar.
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/credite-neachitate-386

12 декабря 2022