Pot să moștenesc terenul?

2 апреля 2023 87

Bună ziua. O persoană a decedat și a lasat un teren. Moștenitorii de gradul întâi au decedat și ei, iar nepoții celui care a lăsat moștenirea nu sunt interesați să preia moștenirea. Unul din moștenitorii de gradul întâi a avut tutelă pe mine. Pot eu, în această situație, să moștenesc terenul vizat? Unde pot găsi hotărârea privind instituirea tutelei?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Mariana.
Pentru a găsi hotărârea de instrituire a tutelei, adresațivă la autoritatea tutelară din raza domiciliului dumneavoastră
Codul civil prevede:
(1) Tutela și curatela asupra minorului se instituie prin dispoziția autorității tutelare teritoriale de la domiciliul acestuia, în conformitate cu prevederile Legii nr. 140/2013 privind protecția specială a copiilor aflați în... mai detaliat situație de risc și a copiilor separați de părinți.

referitor la faptul dacă puteți moșteni.... dacă sunteți descendent (legătură de rudenie prin naștere) al defunctului atunci puteți moșteni, în caz contrar nu puteți.

3 апреля 2023

Va mulțumesc mult

3 апреля 2023