Pot să moștenesc terenul?

02 april 2023 87

Bună ziua. O persoană a decedat și a lasat un teren. Moștenitorii de gradul întâi au decedat și ei, iar nepoții celui care a lăsat moștenirea nu sunt interesați să preia moștenirea. Unul din moștenitorii de gradul întâi a avut tutelă pe mine. Pot eu, în această situație, să moștenesc terenul vizat? Unde pot găsi hotărârea privind instituirea tutelei?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Mariana.
Pentru a găsi hotărârea de instrituire a tutelei, adresațivă la autoritatea tutelară din raza domiciliului dumneavoastră
Codul civil prevede:
(1) Tutela și curatela asupra minorului se instituie prin dispoziția autorității tutelare teritoriale de la domiciliul acestuia, în conformitate cu prevederile Legii nr. 140/2013 privind protecția specială a copiilor aflați în... mai detaliat situație de risc și a copiilor separați de părinți.

referitor la faptul dacă puteți moșteni.... dacă sunteți descendent (legătură de rudenie prin naștere) al defunctului atunci puteți moșteni, în caz contrar nu puteți.

03 april 2023

Va mulțumesc mult

03 april 2023