Privatizare in comun

22 августа 2020 118

Buna ziua. Soacra mea este proprietara unei cote parti dintr-o casa care a fost privatizata in comun cu vecina ei actuala. Proprietatile sunt separate fizic, fiecare are intarea proprie, curte separata, toate comunicatiile sunt divizate (apeduct, electricitate, gaz etc.). Adresele sunt diferite - una e nr. 16, cealalta e 16a. Unicul lucru ce le uneste este doar un perete comun al casei si atat. Cu toate acestea, in cadastru se considera ca e o casa cu doi proprietari. Este oare posibil de facut inca o data privatizarea pentru ca sa nu mai depinda una de alta? Si a doua intrebare este: in caz de deces, vecina poate pretinde la mostenire a cotei parti a soacra-mii?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Radu!

Fiecare dintre aceste locuințe nu dispune doar de o adresă poștală distinctă, dar au și un număr cadastral distinct ce dovedește faptul că sunt două bunuri imobile distincte.
Este corect ca în cadastru să figureze ca o casă care, este constituită din două locuințe, întrucât inițial a fost construită ca... mai detaliat un bun imobil cu mai multe locuințe.

Procedura de privatizare a unui bun imobil repartizat persoanei se finalizează cu încheierea unui contract de vânzare-cumpărare cu transmitere bunului imobil în proprietatea privată a persoanei fizice.

Vecinele nu se moștenesc reciproc, decât dacă fac un testament în acest sens.

Succes.

27 августа 2020