Renuntarea la mostenire in favoarea fratelui

2 июля 2020 145

Buna ziua! Suntem 2 copii care o mostenim pe mama. Mostenirea se imparte in parti egale. Intrebarea este: poate unul din copii sa refuze mostenirea in folosul celuilalt copil, indicand ca ii revine fratelui (surorii), chiar daca are copii minori?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna,

Aceasta procedură deja nu mai este posibilă odată cu intrarea în vigoare a a noului Cod Civil, astfel, în contextul acestuia fratele are la dispoziție 3 luni din momentul deschiderii procedurii succesorale să se prezinte la notar și să renunțe la moștenire, astfel moștenirea fiind dobindita de moștenitorul legal... mai detaliat rămas din clasa 1.

2 июля 2020