Renuntarea la mostenire in favoarea fratelui

02 july 2020 145

Buna ziua! Suntem 2 copii care o mostenim pe mama. Mostenirea se imparte in parti egale. Intrebarea este: poate unul din copii sa refuze mostenirea in folosul celuilalt copil, indicand ca ii revine fratelui (surorii), chiar daca are copii minori?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna,

Aceasta procedură deja nu mai este posibilă odată cu intrarea în vigoare a a noului Cod Civil, astfel, în contextul acestuia fratele are la dispoziție 3 luni din momentul deschiderii procedurii succesorale să se prezinte la notar și să renunțe la moștenire, astfel moștenirea fiind dobindita de moștenitorul legal... mai detaliat rămas din clasa 1.

02 july 2020