RTEC

6 февраля 2019 41

Am vrut sa achit taxa 2 lei la troleu, dar aveam cash doar 100 lei, la care Doamna taxatoare a afirmat ca numai a primit schimbul si nu este obligata sa imi elibereze rest. Am spus ca merg in jur la 10 statii si va aduna pana atunci, drept raspuns mi s-a spus sa cobor sa schimb bani sau voi achita amenda. Cum pot actiona?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Cristina, bună!

Art. 4 din Legea nr. 1232/15.12.1992 cu privire la bani prevede că toate persoanele fizice și juridice sunt obligate să primească fără nici o restricție semnele bănești legale ale Republicii Moldova.

Astfel, taxatoarea nu are dreptul să refuze primirea bancnotei de 100 de lei, iar mai mult refuzul de... mai detaliat a o primi se sancționează. De asemenea, taxatoarea nu are dreptul să vă oblige să coborâți din troleibus din cauza că nu vă poate da rest sau să solicite să schimbați banii.

6 февраля 2019