RTEC

06 february 2019 41

Am vrut sa achit taxa 2 lei la troleu, dar aveam cash doar 100 lei, la care Doamna taxatoare a afirmat ca numai a primit schimbul si nu este obligata sa imi elibereze rest. Am spus ca merg in jur la 10 statii si va aduna pana atunci, drept raspuns mi s-a spus sa cobor sa schimb bani sau voi achita amenda. Cum pot actiona?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Cristina, bună!

Art. 4 din Legea nr. 1232/15.12.1992 cu privire la bani prevede că toate persoanele fizice și juridice sunt obligate să primească fără nici o restricție semnele bănești legale ale Republicii Moldova.

Astfel, taxatoarea nu are dreptul să refuze primirea bancnotei de 100 de lei, iar mai mult refuzul de... mai detaliat a o primi se sancționează. De asemenea, taxatoarea nu are dreptul să vă oblige să coborâți din troleibus din cauza că nu vă poate da rest sau să solicite să schimbați banii.

06 february 2019