Schimbarea locului de naștere

2 мая 2018 59

Bună ziua. Eu am fost născut în Romania, orașul Galați și am certificat de naștere de acolo cu toate datele, inclusiv CNP. Ulterior bunelul meu, deja decedat, a obținut ilegal un certificat de naștere din Ucraina. Acum, eu - cetățean al RM - am toate actele perfectate după acel certificat de naștere ucrainean. Voi putea să utilizez acel certificat românesc pentru obținerea mai simpla a cetățeniei RO sau vor apărea probleme juridice?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Andrei,
Daca in registrele populatiei s-au strecurat careva greseli ele urmeaza a fi corectate. si in dependenta de cum doresti sa fii identificat (ca nascut in UA sau in RO).

3 мая 2018