Schimbarea locului de naștere

02 may 2018 59

Bună ziua. Eu am fost născut în Romania, orașul Galați și am certificat de naștere de acolo cu toate datele, inclusiv CNP. Ulterior bunelul meu, deja decedat, a obținut ilegal un certificat de naștere din Ucraina. Acum, eu - cetățean al RM - am toate actele perfectate după acel certificat de naștere ucrainean. Voi putea să utilizez acel certificat românesc pentru obținerea mai simpla a cetățeniei RO sau vor apărea probleme juridice?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Andrei,
Daca in registrele populatiei s-au strecurat careva greseli ele urmeaza a fi corectate. si in dependenta de cum doresti sa fii identificat (ca nascut in UA sau in RO).

03 may 2018