Șeful mă impune să scriu cerere de eliberare

6 июня 2018 69

Bună ziua. Am o întrebare: cum să procedez în cazul când șeful mă impune, fără motiv întemeiat, să scriu cerere de eliberare?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Nelu, demisia este exclusiv din proprie initiativa. Daca angajatorul nu are motiv legal sa va concedieze (disciplinar sau reducere de personal, etc), atunci negociati un acord de incetare (in cazul in care nu doriti continuarea raporturilor de munca). In cazul in care, angajatorul va incalca dreptul la munca, depuneti o... mai detaliat plingere la inspectia teritoriala a muncii.

6 июня 2018