Substante psihotrope

27 ноября 2021 25

Buna ziua. Poate sa fie considerată substanță psihotropă o substanță inclusă în HG Nr. 1088 din 05.10.2004 cu privire la aprobarea tabelelor şi listelor substanţelor stupefiante, psihotrope şi precursorilor acestora, supuse controlului, dar care lipseste din Conventiei ONU asupra Substantelor Psihotrope, 1971, în condițiile in care art. 134/1 alin. (3)CP RM: „Prin substanţe psihotrope se înţeleg substanţele înscrise în anexele la Convenţia asupra substanţelor psihotrope din 1971 şi prevăzute în actele normative ale Guvernului”.
Deci, dacă substanța este prevăzută doar în actele normative ale Guvernului, însă nu este înscrisă în anexele la Convenţia asupra substanţelor psihotrope din 1971, ea poate fi considerată substanță psihotropă?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Vasile, poliția se conduce de art. 227 CP la stabilirea învinuirii, tu corect ai accentuat acest moment.

30 ноября 2021