Teren pentru constucție și mențiuni din cadastru

19 апреля 2023 81

Buna ziua. Vreau sa cumpar un teren pentru constructie. Am verficiat primar lotul de teren si conform informatiei din cadastru si am obtinut urmatoarele date:
Tipul de proprietate: Privată
Numărul tranzacțiilor: 0
Alte drepturi reale: Există
Notări: Există
Interdicții: Există
In discutia avuta cu propietarul si cu notarul care urmeaza sa faca actele, acestia m-au asigurat că nu sunt probleme cu terenul. Puteți să îmi spuneți ce riscuri se ascund în spatele acestor mențiuni?

Jurist comments 5

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Dumitru.
sunt multe riscuri.
spre exemplu dacă există alte drepturi reale... acest teren putea fi gajat sau grevat de alt drept real limitat.

Articolul 454. Drepturile reale
(1) Sînt drepturi reale dreptul de proprietate și drepturile reale limitate.

(2) Sînt drepturi reale limitate:

a) dreptul de uzufruct;

b) dreptul de uz;

c) dreptul de abitație;

d) dreptul... mai detaliat de superficie;

e) dreptul de servitute;

f) drepturile reale de garanție, inclusiv gajul și ipoteca;

g) alte drepturi cărora prin lege le este atribuit în mod expres acest caracter.

dacă există interdicții, posibil să fi fost aplicat sechestru sau alte interdicții.

19 апреля 2023

Dacă îmi permiteți o întrebare suplimentară, nu este oare în obilgativitatea notarului să mă informeze despre aceste probleme? În general dacă este aplicat sechestru cum se ajunge că proprietarii vînd aceste terenuri?

19 апреля 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Trebuie de solicitat informație de la cadastru ce notări există asupra acestui teren.
Posibil să fie careva erori și într-adevăr să nu fie nimic notat.
dar dacă sunt mențiuni, notarul ar trebui să aibă acces la datele respective.
Desigur nu e cert că anume există sechestru, ipotetic el poate exista deoarece este... mai detaliat indicat că sunt interdicții dar care sunt acestea nu vă pot spune cu certitudine.
Încercați să schimbați notarul.

19 апреля 2023

vă mulțumesc pentru răspunsul promt, mult succes.

19 апреля 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Cu drag.

19 апреля 2023