Termenul de prescriptie (credit)

7 июля 2020 199

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca am luat un credit in 01.07.2017 si nu am avut posibilitatea sa-l achit, au trecut 3 ani si inca nu am fost dat in judecata, in asa situatie se aplica termenul de prescriptie? Va multumesc.

Jurist comments 6

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Termenul de prescripție începe să curgă nu din dată cînd a fost încheiată contractul de împrumut dar din data scadenta a acestuia.

7 июля 2020

Spuneti-mi va rog ce se are in vedere prin data scadenta ?

7 июля 2020
  • Юрисконсульт

Buna ziua Eduard,

Se are învedere data când urma să achitați integral creditul. Vedeți în contract clauza prin care este stipulat: debitorul se obligă să achite integral creditul până la data de ____ sau contractul este încheiat pe termen de 24 de luni.

8 июля 2020

Buna ziua Artur, asta inseamna ca daca eu am semnat contractul pe 1.07.2017 pe 3 ani si ultima achitare trebuia sa fie pe 01.07.2020, pai termenul de prescriptie incepe de pe 01.07.2020 si creditorul are dreptul sa ma daie in judecata pinan 01.07.2023 ? Multumesc anticipat de raspuns

8 июля 2020
  • Юрисконсульт

Da, daca sa vorbim la mod general.

Daca Dvs ati facut achitari dupa 01.07.2020 atunci termenul curge din data ultimii achitari.

8 июля 2020

Iti multumesc frumos Artur !!!

8 июля 2020