Termenul de prescriptie (credit)

07 july 2020 199

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca am luat un credit in 01.07.2017 si nu am avut posibilitatea sa-l achit, au trecut 3 ani si inca nu am fost dat in judecata, in asa situatie se aplica termenul de prescriptie? Va multumesc.

Jurist comments 6

Andrei Domenco
  • Advocate

Termenul de prescripție începe să curgă nu din dată cînd a fost încheiată contractul de împrumut dar din data scadenta a acestuia.

07 july 2020

Spuneti-mi va rog ce se are in vedere prin data scadenta ?

07 july 2020
  • Legal consultant

Buna ziua Eduard,

Se are învedere data când urma să achitați integral creditul. Vedeți în contract clauza prin care este stipulat: debitorul se obligă să achite integral creditul până la data de ____ sau contractul este încheiat pe termen de 24 de luni.

08 july 2020

Buna ziua Artur, asta inseamna ca daca eu am semnat contractul pe 1.07.2017 pe 3 ani si ultima achitare trebuia sa fie pe 01.07.2020, pai termenul de prescriptie incepe de pe 01.07.2020 si creditorul are dreptul sa ma daie in judecata pinan 01.07.2023 ? Multumesc anticipat de raspuns

08 july 2020
  • Legal consultant

Da, daca sa vorbim la mod general.

Daca Dvs ati facut achitari dupa 01.07.2020 atunci termenul curge din data ultimii achitari.

08 july 2020

Iti multumesc frumos Artur !!!

08 july 2020