Trimit în Moldova o mașina cu numere germane

5 сентября 2022 69

Bună ziua. Vreau să trimit o mașină cu numere germane în Moldova, dar eu (proprietarul) ajung peste 2 luni. Cât timp am voie să mă aflu cu mașina pe teritoriul Republicii Moldova? Ce acte trebuie să dețin ca să pot folosi vehiculul pe teritoriul Republicii Moldova?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună, conform legislației în vigoare un automobil cu numere străine poate fi introdus pe teritoriul RM, doar de către o persoană care nu a mai introdus un alt automobil cu numere de înmatriculare străine. În cazul în care dvstră personal îl aduceți în RM, dacă dispuneți de un permis emis... mai detaliat în alt stat unde aveți și reședință, atunci puteți să circulați liber cel puțin 3 ani, fiind în trafic internațional.

8 сентября 2022