Vand apartamentul din Chisinau

6 августа 2019 43

De apartamemtul meu se ocupa o agentie din Chisinau. Agentia m-a informat ca cumpratorul vrea ca indicam in contractul de vanzare-cumparare o suma mai mica decat cea la care ne-am inteles. Vreau sa stiu daca e ceva straniu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Da, este straniu ... chiar foarte straniu!
S-ar putea ca cumpărătorul să nu dețină acte ce confirmă proviniența tuturor banilor, prin urmare se adeverește că nu a achitat taxe și impozite la bugetul public.
În cazul în care încheiați contractul indicînd o sumă mai mică vă asumați riscul ca în viitor... mai detaliat să aveți parte de întrebări din partea Serviciului Fiscal de Stat referitor la diferența care nu se declară.

Succes.

7 августа 2019