Vand apartamentul din Chisinau

06 august 2019 43

De apartamemtul meu se ocupa o agentie din Chisinau. Agentia m-a informat ca cumpratorul vrea ca indicam in contractul de vanzare-cumparare o suma mai mica decat cea la care ne-am inteles. Vreau sa stiu daca e ceva straniu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Da, este straniu ... chiar foarte straniu!
S-ar putea ca cumpărătorul să nu dețină acte ce confirmă proviniența tuturor banilor, prin urmare se adeverește că nu a achitat taxe și impozite la bugetul public.
În cazul în care încheiați contractul indicînd o sumă mai mică vă asumați riscul ca în viitor... mai detaliat să aveți parte de întrebări din partea Serviciului Fiscal de Stat referitor la diferența care nu se declară.

Succes.

07 august 2019