Vanzare-cumparare teren

9 ноября 2018 66

Buna ziua. Spuneţi-mi, vă rog, dacă un teren agricol este dat în arendă pe un termen mai mare de 10 ani şi respectiv este înregistrat la cadastru, pot vinde terenul dat Mulţumesc anticipat!

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, potrivit art. 764 din Codul Civil, Vînzătorul este obligat să predea bunul fără vicii de natură juridică (liber de drepturile unui terţ asupra lui), cu excepţia cazului cînd cumpărătorul a consimţit să încheie contractul cunoscînd drepturile terţului asupra bunului. Se consideră viciu de natură juridică şi situaţia în care... mai detaliat în registrul bunurilor imobile este înscris un drept inexistent.
Respectiv, reziliati contractul de donatie, apoi vindeti terenul.

9 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Aveti dreptul să vindeți terenul, fără acordul celui care a luat în arendă, dar noul proprietar va fi obligat să respecte și să mențină drepturile arendașului, pînă la expirarea termenului arendei.

9 ноября 2018