Vechimea in munca

25 октября 2019 23

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, se include in vechimea in munca concediul neplatit pentru ingrijirea copilului de la 3 la 4 ani? În baza carui act normativ? Si cum sa intelegem corect art.126 (3) din Codul Muncii?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Maria.

Da, perioada concediului suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de la 3 la 4 ani se include în vechimea în muncă, dacă contractul individual de muncă nu a fost suspendat.

Contractul nu se va suspenda dacă salariatul, conform art. 126, alin. (2), va lucra în condițiile timpului de muncă... mai detaliat parțial sau la domiciliu.

13 июля 2020