Vecinii cresc animale domestice

13 мая 2020 146

Este permisă creșterea animalelor domestice (găini, rațe, purcel, vacă) în mun. Chisinau, com. Grătiești?

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Адвокат

Luați cunoștință cu Regulamentul de întreținere a animalelor productive și păsărilor în teritoriul mun. Chișinău https://www.chisinau.md/public/files/anul_2013/decizii/Decizia_44-8_din_13.04.2006.pdf

Încălcarea interdicţiilor sau a regulilor de întreţinere a cîinilor, pisicilor şi altor animale, aprobate prin decizie a autorităţii administraţiei publice locale se sancţionează cu avertisment sau cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale... mai detaliat aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 12 la 24 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.

13 мая 2020