Vreau sa procur o casa, iar ea este pusa in gaj din anul 2003 la o firma care nu mai exista!

16 сентября 2019 278

Buna ziua. Vreau sa procur o casa de locuit de la o doamna. Doamna a luat un credit in anul 2003 de la firma Procredit - actualmente ProCredit Bank dupa reogarnizare. Creditul a fost achitat in totalitate, numai ca doamna nu a stiut ca trebuie sa scoata casa din gaj. Doamna nu detine niciun act, cecuri care sa confirme achitarea creditului. La Oficiul Cadastral se solicita certificat de la firma Procredit (care la moment nu mai exista), precum ca a achitat creditul ca sa scoata casa din gaj. Doamna a contactat un advocat, care a inaintat o actiune la judecata Floresti, pe care a castigat-o, dar mai apoi a aflat ca cei de la Cadastru au contestat la Curtea de Apel. Cum sa procedam, daca pierde la Curtea de Apel? Cum e posibil de scos gajul. Creditul este achitat, doamna dupa asta a mai avut credite.

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Păi urmeează să așteptați Decizia CA, totodată presupun că ProCredit Bank a succes drepturile primei bănci dacă a avut loc o reformare care deține informația cu privire la statutul debitorului care poate emite un extras precum că datoria a fost stinsă integral.

Totodată, cei de la cadastru urmează de aflat... mai detaliat ce capăt de acțiune au atacat, deoarece suspiciunea achitării nu văd rezonabil de ce ar atacao, posibil să fie alte circumstanțe de drept sau de fapt.

17 сентября 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Compania despre care vorbiți Dvs a fost radiată din Registrul de Stat al persoanelor juridice încă în anul 2013.
Deși, ipoteca s-a stins, și ea trebuie radiată este necesară confirmarea creditorului care nu mai există.
Dacă, nu există creditorul care să elibereze o asemenea scrisoare, ASP nu poate radia, întrucât... mai detaliat persistă riscul că, posibil datoria nu a fost stinsă.
În acest caz este necesară contestarea refuzului ASP cu înaintarea unei acțiuni în rectificare, în cadrul aceluiași proces de contencios administrativ, acțiunea urmînd a fi examinată de către instanta de contencios administrativ în virtutea faptului ca se contesta un act de refuz emi de către această instituție.

3 ноября 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nu are nimic in comun faptul radierii persoanei juridice cu necesitatea de a contesta refuzul ASP in instanta.
Succesorul in drepturi -ProCreditBank, este obligat sa elibereze certificat de achitare integrala datoriei, si este obligat sa elibereze aviz de radiere a gajului.
Trebuia sa fie depusa o cerere la... mai detaliat banca.

4 ноября 2019