Am dreptul sa fotografiez acolo unde este o foaie cu inscriptia "interzis de fotografiat"?

10 august 2021 25

De exemplu la MallDova, pe usa de la intrare este lipita o foaie care interzice fotografierea si filmarea inauntru. Aceasta ma opreste sau nu? Am dreptul sa fotografiez acolo sau nu? Cum ar fi un magazin care comercializeaza incaltaminte si sa fotografiezi un oarecare model. Deseori este lipita o foaie care spune ca este interzis. Consultantul magazinului la fel zice ca este interzis. Am dreptul sa fotografiez? Si care ar fi explicatia mea pentru consultant in caz ca am dreptul?

Jurist comments 2

  • Legal consultant
  • Other violations

Salutare Dan, subiectul dat este o dilemă şi pentru jurişti, pentru că unii consideră că se permite filmarea fără careva restricţii, iar alţii că nu.
Legislaţia naţională este ambiguă de aceea mulţi apelează la normele internaţionale.

Te rog să vezi răspunsurile colegilor mei ataşate mai jos cât şi un îndrumar... mai detaliat referitor la acest subiect :
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cu-privire-la-filmarea-in-locuri-publice

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/fotografierea-in-spatiile-publice-si-a-functionarilor-publici-politisti-deputati-etc

http://www.consiliuldepresa.md/upload/01-indrumar-Olivia-Partac_f.pdf

Succes!

11 august 2021
  • Legal consultant

Buna dl. Dan , v-a fi o,kei dacă o să depui o reclamație la acest magazin, unde să soliciți în baza căruia legi administratorul se conduce, cu un așa interdicție, să fie mai clar.

13 august 2021