Am in posesie un automobil inregistrat in Romania

13 may 2018 444

Detin dubla cetatenie (R. Moldova si Romania) si am in posesie un automobil inregistrat in Romania. Spuneti-mi, va rog, cat timp pot circula cu acest automobil pe teritoriul R.Moldova? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Radion,

Dvs sunteți în drept să circulați cu acest automobil pe teritoriul Republicii Moldova doar timp de 180 zile.

Întrebare identică:
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cat-pot-sa-circul-in-moldova-cu-automobilul-inmatriculat-in-romania

La moment există un proiect de lege prin care se urmărește acordarea posibilității de a procura vinieta pentru un termen de un an. La moment este doar la fază de proiect!

14 may 2018