Aplicarea interdicției pe bunul imobil

05 september 2019 201

Executorul judecătoresc a pus interdicție pe un bun imobil proprietate a 6 persoane (inclusiv eu, care au participat la privatizare), din cauza unei datorii la pensia alimentară a unui coproprietar. Datoria a fost stinsă 5 ani în urmă, debitorul își onorează obligațiunile sale. A fost în drept executorul să aplice interdicția dată? În legătură cu necesitatea operării unor modificări la cadastru, am solicitat ridicarea interdicției, la care executorul a refuzat, motivând că interdicția este o măsură de asigurare.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In cazul in care nu sunt stabilite expres cotele ce revin fiecaruia, dintre coproprietari, se aplica sechestru pe întreg bun. Daca cotele sunt stabilite, sechestru se aplica doar pe cota acestuia. Daca sa aplicat pe toate cotele, urmează a contesta acțiunile acestuia cu obligarea de ridicare a sechestrului.

02 november 2019