Arma pneumatica

06 june 2019 28

Buna ziua. Recent s-a filmat un clip video in care era nevoie de o arma. Intrebind de prieteni, am gasit o arma pneumatica. Dupa ce am terminat filmarile, m-am pornit sa-i intorc arma, asteptam taxiul cu ea (arma era fara husa) in fata blocului locativ, dar a venit un politist si mi-a confiscat-o, argumentind ca nu am acte pentru ea. Este nevoie de acte pentru o arma pneumatica? Mentionez ca arma nu era incarcata si eu n-am amenintat pe nimeni cu ea.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da, urmează să dețineți acte cât și permis port armă mai mult că atât arma urmează să nu fie vizibila atunci când aceasta este posedată.

06 june 2019