Concediu neplatit

03 may 2020 75

Hristos a Înviat! Va rog să mă ajutați cu un răspuns. Pot lua concediu neplatit (120 zile) îndată ce ies din concediul de îngrijire a copilului? Anterior am prelungit concediul de la 3 la 4 ani. Vă mulțumesc anticipat de răspuns!

Jurist comments 1

  • Advocate

Art. 120 alin. (1) din Codul muncii, prevede: "Din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice, în care scop se emite un ordin... mai detaliat (dispoziţie, decizie, hotărîre)."
Desigur, puteți să beneficiați de concediu neplătit, însă doar cu acordul angajatorului.

04 may 2020