Culoarea rosie a semaforului

02 march 2021 88

Buna ziua. In timpul deplasarii prin orasul Chisinau, am constata ca la doua semafoare cu supraveghere video, culoarea semaforului era rosie si nu se schimba. Dupa 5 minute, soferii au inceput sa claxoneze si sa se deplaseze la culoarea rosie. Intrebare: daca semaforul era defect, pot primi amenda prin posta. Daca o primesc, pot sa contest respecvul proces-verbal? Ce e de facut in asa caz? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Advocate

Atunci cind semaforul e rosu mult timp, poate fi situatia cind el este dirijat de la distanta pentru fluidizarea traficului sau trecerea cortegiului. Au fost cazuri cind dupa 6 min s-a conectat verde.

04 march 2021