Cum as putea sa trec juridic un lot pomicol in categoria pentru constructii?

08 june 2020 135

Buna ziua. Cum as putea sa trec juridic un lot pomicol in categoria pentru constructii, avand in vedere ca pe acesta a fost deja ridicata o casa?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Din cite cunoscurmeaza sa va adresați la administrația publică locală cu asemenea cerere.

08 june 2020
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Rustam!

Vedeți prevederile art. 71 din Codul funciar:
Articolul 71. Schimbarea destinaţiei terenurilor agricole
Schimbarea destinaţiei terenurilor agricole, cu excepţia categoriilor de terenuri prevăzute la art. 72 al prezentului Cod, se aprobă:
... mai detaliat prin hotărîre a Guvernului – pentru terenul agricol proprietate a statului, cu avizul consiliului unității administrativ-teritoriale de nivelul întîi pe al cărei teritoriu se află terenul;
prin decizie a consiliului unității administrativ-teritoriale de nivelul întîi sau al doilea și, respectiv, prin hotărîrea Adunării Populare a Găgăuziei în a căror proprietate se află terenul agricol;
prin decizie a consiliului unității administrativ-teritoriale de nivelul întîi pe al cărei teritoriu se află terenul proprietate a persoanei fizice sau juridice, în temeiul cererii proprietarului.
Schimbarea destinaţiei terenurilor agricole se realizează conform procedurii prevăzute în regulamentul aprobat de Guvern.

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=111939&lang=ro

Succes.

09 june 2020