Cum pot fi mostenitor?

15 september 2022 94

Buna ziua. Sase luni in urma a decedat sora, care nu a fost casatorita si nu a avut copii. Testament n-a lasat. Eu sunt ultimul frate ramas in viata. Am suportat toate cheltuielile pentru inmormantare. Toti nepotii surorii de la frati si surori sunt imprastiati prin lume si nu vor sa se ocupe de mostenirea lasata de sora, si anume un teren de 13 ari de langa casa si o cota de 46 de ari data in arenda. Certificatele de deces ale fratilor s-au pierdut si detin doar certificatul de deces al unei surori. I-am propus unicului nepot mai locuieste in sat sa ia mostenirea, dar nu-l intereseaza. Cum pot deveni eu mostenitorul surorii?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună, vă adresați la cel mai apropiat notar unde își avea domiciliul sora dvstră că să fie deschisă procedura de succesiune, după cum relatați sunteți în drepturi de moștenitor legal din clasa a II-a, în acest caz, dacă părinții nu sunt în viață, fie nu pretind la moștenire, puteți să... mai detaliat fiți ales drept succesor al întregii mase succesorale.

16 september 2022