Cum procedam in caz ca regia autosalubritate ne inpune sa achitam "datorii" pentru serviciile neprestate de ei?

02 july 2018 79

Buna ziua! Am primit astazi scrisoare de la Regia "Autosalubritate" precum ca avem datorii de peste 5 mii lei pentru gunoi. Locuim la casa proprie si de la noi nu colecteaza gunoiul. In scrisoare se mentioneaza un numar de contract, fara data de cind a fost intocmit, contract noi la mina de la ei nu avem, tomberoane ei nu au amenajat unde sa ducem gunoiul, ne-au zis singuri sa improvizam la poarta un butoi si sa lasam gunoiul in el. Scrisoarea este trimisa din 25.07.18 si am primit-o pe 02.07.18 unde n-i se dau 5 zile la dispozitie ca sa achitam datoria. In caz contrar, va fi trimis dosarul in judecata. Spuneti va rog, este posibil sa fie trimis deja dosarul in judecata, fiindca a trecut 5 zile pina am primit scrisoarea. A doua intrebare, cum sa ne facem dreptate, de ce sa achitam asa suma enorma pentru noi, fiindca toata familia suntem bugetari, si nici nu ne-au fost prestate serviile de la ei? La ce instanta sa ne adresam ca sa clarificam aceasta problema? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Ok, să studiem situația invers, unde aruncați gunoiul? Nu vă folosiți de gunoiște? Nu faceți gunoi deloc ani de zile? Se pare că a fost efectuat un calcul mediu conform regulilor de calcul mediu.
Să fim serioși, poate suma e enormă, dar pentru ce perioadă a fost calculată?
Sigur că în termen... mai detaliat de 5 zile cauză nu a ajuns în instanță, termenul de 5 zile este calculat din momentul cînd ați recepționat pretenția, procedura oricum va dura ceva timp.

02 july 2018