Daca zborul a fost aminat cu 24 de ore, pot cere o recompensa?

09 august 2017 44

Am procurat foaie turistica si mi s-a aminat zborul cu 24 de ore, respectiv am pierdut o zi de odihna. De la cine trebuie sa cer recompensa?

Lawyer comments 1

Octavian Cazac
  • Advocate

1. Vă adresaţi cu o pretenţie la firma turistică cu care aţi încheiat contractul şi cereţi reducerea proporţională a preţului:
Articolul 746. Dreptul creditorului la reducerea obligaţiei corelative
(1) În cazul în care nu poate cere rezoluţiunea contractului, creditorul are dreptul la reducere proporţională a obligaţiei sale corelative.
(2) Reducerea proporţională... mai detaliat a obligaţiei corelative se determină în funcţie de toate circumstanţele pertinente.
(3) În cazul în care obligaţia corelativă nu poate fi redusă, creditorul are dreptul de a cere doar repararea prejudiciului.

__________
Legile Republicii Moldova
1107/06.06.2002 Codul civil. Cartea a treia - Obligaţiile (art.512-1431) //Monitorul Oficial 82-86/661, 22.06.2002

2. Puteţi să adresaţi o pretenţie şi companiei aeriene care a emis biletul pe numele dvs şi cereţi compensaţii strict pentru intârzierea zborului.
Vedeţi aici nişte informaţie şi datele unui avocat: https://www.facebook.com/notes/avocat-vitalie-postolache/info-utila-pentru-pasagerii-care-apeleaz%C4%83-la-companii-ue-pentru-ob%C5%A3inerea-de-com/1930368967234262/

10 august 2017