Datorii neachitate

14 april 2018 157

Hristos a inviat! Eu am 2 credite si am întîrzieri cu achitarea. Pot sa plec la lucru in Europa?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Corina,
Sigur că puteți să plecați, doar că aveți grijă să achitați împrumuturile/creditele luate. Or, în cazul în care uitați de ele se vor aduna penalități, dobânzi de întârziere, etc.

14 april 2018
Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Totodată, urmează să țineți cont de faptul că interdicția de a nu părăsi țara, poate fi aplicată doar de către instanța de judecată. Asta în eventualitatea în care organizațiile de creditare ar încerca să vă sperie.

16 april 2018