Cum sa recuperez banii dati cu imprumut?

26 may 2021 39

Am facut unei persoane 3 imprumuturi in valoare totala de 55 mii lei, am 3 recipise si copia buletinului persoanei imprumutate. Care modalitate este mai eficienta pentru a recupera banii astfel imprumutati? Ce documente trebuie sa pregatesc ca sa pot actiona imprumutatul in judecata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru instanța de judecată aveți nevoie de recipisele in original, cit si date despre domiciliul celui înprumutat.
La caz, ar fi benefic de a adresa împrumutatului o notificare cu solicitarea de plată, daca nu reacționează, se înaintează în judecată.
Totodată, pentru perioada de întîrziere puteți calcula dobinda de întîrziere sau penalitate daca... mai detaliat a fost prevazută.
Pentru o asemenea cauză urmează a fi achitată taxa de stat in sumă de 3% din suma pretinsă.
Totodată pina la pronunțarea hotărârii puteți calcula continuu penalitățile.

27 may 2021