Declaratie pe proprie raspundere autentificată la notar

27 january 2019 200

Pentru o astfel de declaratie este nevoie de prezentat cazier judiciar:
Declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În asemenea cazuri, notarul nu vine ca avent constatator al unei situații de fapt, autentificare avînd drept scop confirmarea faptului că semnătura de pe actul întocmit vă aparține, și nu poartă raspundere pentru textul declarației, acesta fiind pe proprie răspundere, spre exemplu cum ar fi declarațiile pentru redobîndirea cetățenii... mai detaliat RO

28 january 2019