DIvorț și partajarea apartamentului cumpărat prin ipotecă

09 september 2022 262

Bună ziua.
1.Spuneți-mi, vă rog, cererea de chemare în judecată pentru desfacerea căsătoriei trebuie să o întocmească un avocat sau pot gasi modele la judecătorie?
2. Dacă apartamentul în care locuiesc soții care divorțează este cumpărat prin ipotecă, cum are loc impărțirea averii?
3. Dacă copilul minor rămâne cu mama, este posibil ca apartamentul menționat să rămână mamei, cu plata ulterioară a ipotecii?

Jurist comments 2

  • Advocate trainee

Cererea de divort poate fi intocmita si de catre dvs. La sectiunea modele exista un proiect de cerere de chemare in judecata. Puteti sa il ajustati dupa situtia dvs, sa cererti partajul apartamentului (cu anexarea actelor pe imobil, inclusiv certificat de la cadastru), si de asemenea puteti sa va adresati... mai detaliat si unui avocat ca sa va presteze un serviciu calificat.
Dreptul de ipoteca va persista (ramine) chiar si dupa ce veti partaja apartamentul, respectiv in continuare veti ramine debitori ipotecari fata de creditorul ipotecar (banca, organizatie de creditara nebancara, alti creditor dupa caz).
La intrebarea nr. 3 este posibil sa ramina apartamentul la dvs doar daca sotul va fi de acord in procesul de divort sau dupa sa va cedeze cota sa parte din apartament in schimbul la aceea ca dvs veti prelua integral obligatiile pe contractul de credit daca debitorul este sotul dvs. In cazul in care dvs sunteti debitor pe contractul de credit si asa sunteti obligata sa achitati in continuare contractul de credit. Oricum in situatia dvs din intrebare nu este clara cum e construita structura obligatiei si garantiei dvs fata de creditorul ipotecar ca sa primiti un raspuns ma desfasurat.

09 september 2022
Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună, vă sugerez să vă adresați la un avocat calificat, fiind că e un caz complex.

10 september 2022