Doresc sa vand apartamentul

23 october 2019 40

In anul 1995 am privatizat apartamentul. Am doi copii care la momentul privatizarii erau minori si au participat la privatizare. In prezent ei sunt casatoriti si au bunurile imobile proprii unde locuesc. Eu pot sa-mi vand apartamentul fara acordul lor?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Daca au participat la privatizare, rezultă că copii sunt coproprietari, astfel, fără ei, întreg imobilul nu va fi posibil de vindut.
Puteți vinde doar cota parte ce va aparține, cu respectarea dreptului de preempțiune a celorlalți coproprietari de a procura cota parte ce va aparține.

23 october 2019