Excluderea unui copil de la privatizarea bunului imobil

01 july 2019 97

Unei persoane cu 3 copii i s-a repartizat un bun imobil, care ulterior a fost privatizat de către aceasta. În extrasul pe bunul imobil respectiv eliberat de Agenția Servicii Publice sunt trecuți doar 2 din copii. Menționez că toți copiii au avut viză de reședință. A avut drept legal părintele să lipsească un copil de cotă parte? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Posibil OCT nu a efectuat înregistrarea corespunzătoare.
Pentru inceput, ar fi cazul de a vizita direcția de privatizare a primariei și a solicita un certificat privind
care sunt participanții la privatizare. Atinci se va clarifica situația, dacă este sau nu persoana inclusă.
Posibil minorul nu a avut viză in imobil, astfel... mai detaliat nu a fost inclus ca participant.

02 july 2019