Filmarea proprietatii private

28 september 2022 143

Buna ziua. Vecinul a instalat 2 cameri de supraveghere video, una fiind plasata in asa fel incat filmeaza toata ograda mea. La rugamintile mele de a demonta camera mentionata, acesta rade si spune: nu, eu vad tot ce faci tu toata ziua. Cum pot influenta legal asupra vecinul si de la ce instanta se incep?

Jurist comments 2

Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună ziua, vă adresați cu o plângere la Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal care are sediul pe strada Serghei Lazo nr. 48, Chișinău. În plângere indicați toate circumstanțele relevante cum ar fi: inexistența consimțământului scris pentru instalarea acestei camere video, captarea imaginii are loc pe proprietatea dvstră,... mai detaliat etc. Puteți să faceți și careva poze pentru confirmare.

29 september 2022
  • Legal consultant

Buna Elena, în afară de celea menționate de colegul meu dl. Mihail, există Codul contravențional pentru asta trebuie de depus o cerere la poliție pentru a fi tras la răspundere administrativă vecinul, conform Articolul 743. Neîndeplinirea deciziilor Centrului Naţional pentru Protecţia Datelor cu Caracter Personal
... mai detaliat Neîndeplinirea în termenul stabilit a deciziei Centrului Naţional pentru Protecţia Datelor cu Caracter Personal privind repunerea în drepturi a subiectului datelor cu caracter personal, inclusiv privind suspendarea sau încetarea prelucrării datelor cu caracter personal, privind blocarea, distrugerea parţială ori integrală a datelor cu caracter personal prelucrate cu încălcarea legislaţiei în domeniul protecţiei datelor cu caracter personal,
se sancţionează cu amendă de la 30 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 150 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice cu sau fără privarea, în toate cazurile, de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 3 luni la un an.

Buna

29 september 2022