Fratele a decedat si a fost fidejusor la un credit

16 may 2019 125

Fratele a decedat de mai mult de un an. El a fost fidejusor la o persoană care acum are titlu executoriu la executor judecătoresc. Este pusă interdictie si pe bunurile fratelui. E corect asa ceva? Dacă nu - ce trebue de facut?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Fidejusiunea încetează la decesul fidejusorului.
Trebuie ca persoana care a acceptat moștenirea, să depună o cerere scrisă la executorul judecătoresc care a aplicat sechestrul, cu anexarea copiei certificatului de deces si certificatului de mostenitor, prin care sa solicite emiterea unei Încheieri de ridicare a sechestrului și o... mai detaliat Incheiere de incetare a procedurii de executare in privinta fidejusorului decedat.
Cu originalul Incheierii de ridicare a sechestrului, mergeți la oficiul cadastral

16 may 2019