Imobilul predat de compania de constructie are o suprafata mai mica decat cea indicata in contract!

26 november 2019 122

Buna ziua. Am procurat un apartament într-un bloc în construcție. În contract este indicata suprafata de 84,25 m2. După masurarile de la cadastru sunt 82,45 m2. Diferenta este de 1,8 m2. Am achitat integral conform contractului de investitii pentru 84,25 m2. Inca nu am semnat actul de predare-primire. Compania nu vrea sa-mi faca recalcul si sa-mi restituie suma achitata in plus. Contractul prevede deviere de +- 1 m2, dar pentru 0,8 m2 cum pot sa-mi intorc banii? Mulțumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Vedeti un raspuns la intrebare similara aici:
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/dilema-juridica

—-
Cred ca puteti pretinde in judecata restituirea pretului pentru acei 0,8 metri.

27 november 2019